Xenoblade Chronicles X od 4 grudnia !
Blog o konsoli Wii U i technologiach w rozrywce

Nie ukrywam, że złote czasy ery gier arcade wspominam z wielką nostalgią. Golden Age of Arcade czyli lata 80′ zeszłego stulecia to wysyp setek producentów gier, którzy wtedy swoje produkcje pakowali do szafy wielkości lodówki. I początkowo zasada była taka – jedna gra = jedna szafa…
Niezliczone na świecie (i obecne nawet w ówczesnej Polsce) salony gier były odpowiednikiem dzisiejszych konsol do gier. Tyle, że poza domem.
Co więcej – rozgrywka wymagała opłat rzecz jasna – z ćwierćdolarówką (złotówką u nas) w ręce stało się w kolejce aby przez kolejne kilka minut być panem świata. Gier było tysiące. Z pewnością każdy chociaż nieco kojarzy takie tytuły jak Pac-Man (faktycznie puckman), Galaga, Defender, Xevious, Asteroids, Donkey Kong i wiele wiele innych.

Rzecz jasna w ówczesnej Polsce salony gier miały przeważnie formę bud lub baraków czy objazdowych przyczep, gdzie panowała jednak jakaś magia i wspomagany wyobraźnią świat pierwszych gier elektronicznych dostępnych dla szerszej grupy ludzi.
Warto dodać, że już wtedy pojawiały się kopie udanych tytułów robione przez innych producentów. Wtedy nazywano je bootleg-ami. Na przykład zerżnięty z Donkey-Kong-a Nintendo Crazy Kong . Tyle, że wtedy aby zrobić kopię piracką gry należało…. wyprodukować własną płytę PCB ze scalakami.

Tak czy inaczej to był wspaniały okres, a sam jako posiadacz kilku mniej lub bardziej klasycznych maszyn zupełnie inaczej podchodzę do aktualnych produktów game-ingowych.

P1_final2 (Medium) Z tym większym zaciekawieniem zauważyłem produkt firmy XArcade, która specjalizuje się już od dłuższego czasu w tworzeniu paneli arcade stylizowanych na te znane z maszyn z salonów gier, ale podłączanych do PC-tów lub konsol. W efekcie uzyskać można namiastkę salonu gier w swoim domu. Nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego 4 lub 8 kierunkowego joystick-a arcade z mikroprzełącznikami, które wytrzymują ponad 1.000.000 (milion) wciśnięć…
Dobrym początkiem salonu gier w domu jest  więc _profesjonalny_  panel do gier wraz z odpowiednią przejściówką…

xarcade_wiiu

To co mnie zaciekawiło to interface, dzięki któremu zamiast klasycznego kontrolera Wii można podłączyć panel do gier XGaming. Sam wykonałem jakiś czas temu dwa panele podłączane przez złącze PS2 do komputera (tam odpalany był emulator Mame) , więc wiem ile radochy daje uruchomienie starych klasyków i sterowanie nimi jak należy… Zastanawiam się tylko w co można by pograć za pomocą takiego kontrolera z interface do naszych Wii U / Wii….

Ale zanim o tym czy jest w co pograć warto wspomnieć, że XArcade oferuje dwa rodzaje paneli – dla dwóch graczy oraz dla dwóch graczy z wbudowanym trackballem (tak tak – duża, chyba kamienna kulka, to podstawa przy takich grach jak Centipede czy Milipede)

xarcade

Na stronie XArcade jest sporo przejściówek, do ich panelów, które jak się okazuje obsługują Wii U, Wii a także Gamecube…

xarcade_6

O ile jednak kupując taki panel do komputera PC  można sięgnąć po stare gry używając emulatorów do uruchomienia na komputerze, to przy zakupie panela i przejściówki do naszego Wii U …. w co moglibyśmy tak naprawdę pograć?
Prawdopodobnie można by zagrać w gry z Virtual Console (Mario, Kirby, Donkey Kong) na Wii U.
A co z tytułów z Wii? Być może  SNK_Arcade_Classics_Vol._1  z Ikari Warriors, Fatal Fury czy Metal Slug na pokładzie…
Ponadto teoretycznie powinna zadziałać każda gra, którą można sterować klasycznym kontrolerem Wii classic controler…. gdyż z przejściówką panel XArcade najwyraźniej go zastępuje.

classic_controler

Listę gier, która jest obsługiwana przez ten kontroler znajdziemy na Wiki

classic_controler_interface

 

Super Smash Bros na prawdziwych Joyach, a może starsza Mortal Combat Armagedon ?

Tak czy inaczej… intrygujące. XArcade oferuje także za cenę ponad 2000 USD gotowe szafy stylizowane na klasyki z preinstalowanymi grami, wśród których jest wiele perełek…

Warto przy tej okazji dodać, że zmiana sposobu grania – konsole i komputery  -  całkowicie wycięła z rynku większość ówczesnych gigantów gier takich jak Williams Electronics, Midway  a innych zmusiła do przystosowania się  do nowych technologii i zmian na rynku gier (Nintendo, Atari, Konami, Namco…)

 

 

[źródło danych i grafik - Wiki, Xarcade, coinop.pl]


 

Podziel się z innymi !

Podobne:

Dodaj komentarz

    Translate to:

– NINTENDO ID -
Amiibo – modele 2014/2015
Przydatne linki
mii3 sos2 sos2 sos2 sos2
Polityka prywatności