Xenoblade Chronicles X od 4 grudnia !
Blog o konsoli Wii U i technologiach w rozrywce

Ok. Od razu zacznę, że może nie grywam od rana do wieczora w hardcorowym stylu w takie gry jak Battlefield, GTA … Zaraz. W sumie to ich nie ma na Wii U a granie na PC-cie darowałem sobie gdy… zacząłem pracować.
Więc nie gram w takie gry… Ale chwila – czasem, a nawet dość często sięgam po Call of Duty Black Ops 2 i Ghosts jakimi nas obdarował Activision w 2012 i 2013 roku. Może niekoniecznie są to gry najwyższych lotów w tym gatunku, ale tryb multiplayer, szczególnie w BO2 daje dużo frajdy. Innych sensownych strzelanek nie ma na konsole Nintendo…

A właściwie nie było, do czasu gdy pojawił się Splatoon. Atramentowa strzelanka Nintendo stała się dla mnie wzorem dobrze przygotowanej i przemyślanej gry tego typu…

I tutaj spotkało mnie niesamowicie duże zaskoczenie, podobnie jak wielu graczy i ludzi z branży. Przede wszystkim to gra która wciąga od pierwszego uruchomienia. Niby od niechcenia przechodzimy przez początkowy tutorial, potem możemy uruchomić całkiem fajny tryb solo… Ale właściwie tryb multiplayer dopiero pokazuje klasę.

clothes

Po zaliczeniu kilku meczy w trybie Regular Battle i zdobyciu odpowiedniej ilości funduszy możemy przejść do tego, co gracze lubią najbardziej – ulepszania swojego zawodnika/zawodniczki.
Do wyboru mamy zakupy w wirtualnych sklepikach umieszczonych przy głównym placu gry – możemy kupować nową broń, ubranie, nakrycie głowy i obuwie. Każdy z tych elementów to materiał na osobną pracę dyplomową (no prawie ), ale na pewno zdobywanie kolejnych gadżetów nakręca chęć dalszego grania według reguły – jeszcze tylko jedna runda i kończę….
Samo gromadzenie nowych broni czy elementów ubioru to nie tylko chęć typowo konsumpcyjna… Zakupy te są niezbędne aby po prostu w rozgrywce dawać sobie radę na przyzwoitym poziomie, bowiem bez dobrych ‚narzędzi’ ciężko mieć dobre wyniki w trakcie gry w Splatoon. Każdy przedmiot ma pewne cechy – jak wolniejsze zużycie atramentu – czy szybsze pływanie w swoim atramencie, które zsumowane potrafią mocno poprawić nasze możliwości w trakcie rywalizacji na arenie.

s1

 

 

Splatoon to oczywiście transformacja postaci z/do humadoidalnej, która lepiej biega, strzela… ale niewiele by ugrała bez swojej drugiej natury – pływającej, atramenowej ośmiorniczki. To bądąc w jej postaci uzupełniamy pojemnik z farbą, potrafimy wślizgnąć się na wyższe obiekty i przedmioty. Również tylko w tej formie przemieszczamy się odpowiednio szybko i przechodzimy przez zakratowane miejsca… Muszę przyznać, że pomysł i realizacja tego elementu gry jest na najwyższym poziomie. Transformacja w czasie gry jest naturalnym elementem rozgrywki a nawet taktyki (ukrywanie się i jednoczesne tankowanie). Ta unikalna cecha Splatoon-a jako strzelanki tworzy z niej wyjątkową grę.

transform

 

Splatoon został pomyślany z głową. Nie musimy ‚zwiedzać’ głównego placu gry w trybie menu – wystarczy przełączanie się między sklepami czy miejscami z poziomu Gamepad-a za pomocą przycisków. Nie tracimy więc czasu na przemieszczanie się po Plaza, tylko szybko wciskamy + przechodząc do menu Equip i tam zmieniamy aktualnie uzywaną broń czy dodatek… Proste, skuteczne i intuicyjne. Jak zresztą cała gra.

Kolejna zaleta Splatoona – ta gra jest po prostu trudna. Jest w tym oczywiście spora wina przypadkowości tworzenia się drużyn (na razie nie ma możliwości skompletowania własnego składu). Moim zdaniem jednak sama rozgrywka, szczególnie w trybie Ranked Battle wymaga od nas autentycznego skupienia i błyskawicznego ogarnięcia sytuacji na planszy. Przypominam, że w trybie Ranked Battle stajemy do walki, w której należy jak najdłużej utrzymać zamalowany swoim kolorem precyzyjnie zaznaczony fragment na mapie (prostokątny obszar). Gdy zyskujemy przewagę rozpoczyna się odliczanie w dół od 100 i drużyna, która najdłużej utrzyma swoją przewagę wygrywa, często przed czasem całego meczu. Co ciekawe czasem na mapie mamy tylko jeden obszar do upilnowania, czasem są to dwa prostokąty i wtedy należy utrzymać swój, ale także próbować zdobyć obszar przeciwnika.

splatoon_nintendo

Poziom jest o tyle trudny, że pomijając wspomnianą wcześniej dowolność tworzenia drużyn (można trafić na słabeuszy jak ja – z rank-iem C-, ale także doświadczonych C+ (wyższych nie widziałem jeszcze) – to po przegranym meczu w trybie Ranked Battle zostaje nam odjęte -10/-20 punktów – nie jest więc łatwo utrzymać stały poziom swojego doświadczenia.

 

Jeśli chodzi o taktykę stosowaną w Splatoon, to po aktualnie rozegranych kilkudziesięciu meczach wiem na pewno:

1. Używaj swojej broni do tego, do czego została stworzona (nie wchodź z wałkiem na najwyższe punkty terenu aby chlapać na chybił-trafił poniżej biegających przeciwników. Snajperkami ściągaj najaktywniejszych przeciwników, a nie baw się w zamalowywanie świata…)
2. Zamalowuj kolor przeciwnika, a nie niczym nie pomalowane obszary – lepiej dodawać sobie punktów odejmując jednocześnie przeciwnikowi
3. Chowaj się za skrzyniami gdy kończy ci się atrament, uzupełnij go  i wyskakuj gdy jesteś gotowy do ataku.
4. Nie stój w miejscu – snajperzy cię namierzą – tylko poruszaj się i często zmieniaj kierunek biegu
5. Kieruj się do miejsca akcji – w formie kałamarnicy lub mega-skokiem do swojego towarzysza z drużyny – nie maluj niepotrzebnie miejsc, które już niemal całe są w kolorze twojej drużyny
6. Zamalowuj do końca czasu – może się okazać, że twoich kilka dodatkowych maźnięć farbą uratuje wynik i pozwoli zwyciężyć
7. Wspieraj swoich kompanów – jeśli on biega z wałkiem a ty możesz go osłaniać przed atakami przeciwnika – rób to.

s

Na koniec muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na oficjalne wyniki sprzedaży Splatoon na świecie. Z tego co doczytałem już w internecie w samej Japonii sprzedaż Splatoon prześcignęła inne tytuły z liczbą ponad 140 tys sztuk przez pierwsze 4 dni, a po raz pierwszy  liczba sprzedanych w tygodniu konsol Wii U wskoczyła na 1 miejsce w kraju kwitnącej wiśni z liczbą 17.000.

Także jak donosi gonintendo.com statystyki sprzedaży Splatoon-a w Amazon są bardzo dobre – w Amazon Spain zyskał 1 miejsce wśród sprzedawanych gier, bardzo dobrze wypadł także we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Również w Polsce zainteresowanie grą wzrasta. Chociażby rozwijający się nowy blog o którym wcześniej pisałem poświęcony grze Splatoon (gdzie wciąż przybywa nowych graczy zgłaszających swoje Nintendo ID) . Kilka dni temu także przeglądając Allegro pod kątem gry Splatoon zauważyłem, że jedna z ofert z grą miała już około 45 ofert kupna… Jak na kilkudniową aukcję całkiem dobry wynik jak na nasze warunki.

No i jeśli chodzi o kwestie promocji – jest bardzo dobrze (przynajmniej na zachodzie). Widziałem już news-y z pomalowanym na Splatoon-owo boiskami dla jeżdżących na deskach czy fontannę w dużym markecie w Toronto, gdzie przygotowano reklamę gry Splatoon…

Także opinie o samej grze są bardzo pozytywne. Także bardziej poważne portale zauważają potencjał tej gry, jakość wykonania i typowo nintendową ‚unikalność’, która zachwyca:

http://www.theguardian.com/technology/2015/jun/01/splatoon-review-wii-u-nintendo-wiiu-inkling-multiplayer-action-shooter
http://business.financialpost.com/fp-tech-desk/post-arcade/splatoon-review-nintendos-ink-spraying-shooter-is-refreshing-and-different

http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/splatoon-review—fresh-riotously-5831483

http://www.independent.ie/entertainment/games/reviews/splatoon-review-repainting-the-landscape-31270377.html

http://www.torontosun.com/2015/05/27/splatoon-review-super-soaker-shooter-a-blast-but-has-online-issues

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-06-02/nintendo-s-splatoon-shooter-rivals-call-of-duty-in-reviews

A co wam podoba się w grze Splatoon? Często gracie?

 

 

[źródło - wiiudaily, nintendo.com, splatoon.com.pl, gonintnedo]

Podziel się z innymi !

Podobne:

4 Responses to Splatoon wciąga, bo jest … trudny

Dodaj komentarz

    Translate to:

– NINTENDO ID -
Amiibo – modele 2014/2015
Przydatne linki
mii3 sos2 sos2 sos2 sos2
Polityka prywatności