Xenoblade Chronicles X od 4 grudnia !
Blog o konsoli Wii U i technologiach w rozrywce

Zaraz po zakupie Wii U (tak tak, już za 3 miesiące minie rok) czułem, że konsola wyposażona w kontroler dotykowy ma duży potencjał. Niestety długo musiałem czekać na aplikację, która umożliwi rysowanie na ekranie dotykowym GamePad-a. I oto od 9 sierpnia możemy pobrać Art Academy sketchpad z Nintendo eShop. Napisałem pobrać a nie kupić, bowiem aplikacja owszem jest płatna, ale za cenę niecałych 18 złotych otrzymujemy świetne narzędzie do rysowania. Jak wygląda rysowanie na Wii U? Zapraszam do krótkiej recenzji aplikacji.

art2

Art Academy SketchPad to bardzo dobrze wykonana aplikacja do rysowania za pomocą rysika dołączonego do każdego GamePad-a Wii U.

Uruchamiąjąc Art Academy zostajemy przeniesieni do starego domu, gdzie czuć ducha artysty. Poruszamy się  na razie między dwoma głównymi obszarami – Studiem i Portfolio. Jako te, które wkrótce zostaną dodane do programu są wymienione – Lekcje i Galeria.

Studio

To najważniejsze miejsce naszego działania. Tutaj rozpoczynamy zabawę w rysowanie. Możemy wybrać jeden z kilku wysokiej jakości obrazków, które będziemy chcieli przerysować z TV na nasz GamePad lub też po prostu rozpoczniemy rysowanie na czystej kartce papieru, którego chropowatość możemy wybrać podobnie jak jego kolor.

art4

W szybki sposób możemy wybrać jeden z trzech rodzajów narzędzi: ołówków do szkicowania, kolorowych kredek i pasteli. Możemy również naprzemiennie korzystać z tych narzędzi w jednym projekcie.Warto dodać, że poza kolorowymi kredkami czy ołówkami o różnej miękkości oraz wielokolorowymi pastelami możemy zmienić paletę kolorów w naszym podręcznym „pudełku”. Dzięki temu można np. wybrać zestaw typowy do rysowania pejzaży.

Samo rysowanie jest bardzo wygodne i GamePad działa tutaj znakomicie. Jedynie trzeba uważać, aby przypadkiem nie dotknąć ręką naszego ekranu gdyż program zinterpretuje to jako rysowanie i możemy mieć niechcianą kreskę w innym miejscu. Przydałaby się regulacja np. czasu zadziałania ekranu dotykowego wg. własnych potrzeb.

W trakcie rysownia oczywiście widzimy na naszym ekranie GamePad-a nasze dzieło. Jednocześnie jest ono wyświetlane na TV, dzięki czemu możemy pokazywać swoje zdolności licznej grupie gości :-) . Rysując możemy nakładać na siebie różne kolory. Możemy także gumką chlebową przecierać lub rozjaśniać nasze wcześniejsze pociągnięcia.

art3

Portfolio

Tutaj gromadzą się nasze obrazki. Nie jest to jeszcze galeria, ale rozrzucone na fotelu rysunki które przeglądamy.

Prawdopodobnie już wkrótce pojawią się także nowe miejsca w programie -  Lekcje i Galeria. Nie wiadomo czy będą dodatkowo płatne jako DLC, ale z pewnością warto będzie uzupełnić o nie nasz program do rysunku.

Całość graficzna interfejsu programu jest wykonana bardzo elegancko i funkcjonalnie. Przełączamy się między funkcjami albo rysikiem i przyciskami ekranowymi albo używając przypisanych przycisków naszego GamePad-a. Dodatkowo możemy zoom-ować fragment naszego obrazu co przydaje się gdy rysujemy najcieńszymi ołówkami drobne szczegóły. Przydatna jest także siatka, którą możemy włączać i wyłączać w dowolnym momencie pracy.

Plusy
Frajda z prostoty tworzenia. Wygodna obsługa umożliwiająca skupienie się na radości tworzenia. Ładne i przemyślane menu. Dużo kolorów kredek :-) . Dobre wykorzystanie przycisków sprzętowych i sticków GamePad-a do poruszania się w menu. Przyjemna muzyczka w tle i efekty audio związane z rysowaniem. Dobry sposób do zagrania w kółko i krzyżyk z inną osobą bez potrzeby przekazywania sobie rysika. Wystarczą palce.

Minusy

Nieco dziwi fakt, że musimy pamiętać by w menu wciskać Save Options i zapisywać nasze dzieło. Powinna to być funkcja automatyczna. Może przy okazji kolejnej aktualizacji zostanie to uwzględnione.  Drugą rzeczą, która nieco mnie irytowała to nie do końca dobrze działająca gumka. Niestety w chwili obecnej udostępnienie rysunku na Miiverse to jedyny sposób, aby zgrać swoje dzieło na komputer.

art_sample

 

Podsumowanie

Art Academy jest aplikacją niezwykle udaną i bardzo trafioną. Znana jest także z mobilnych konsol Nintendo, jednak wersja na Wii U jest tutaj rzeczywiście dopracowana i najbardziej użyteczna. Duży ekran, wygoda użycia i szybkość działania (może poza samym ładowaniem czy zapisem obrazu). Można tworzyć szkice, rysunki lub dopracowane dzieła i gromadzić je w pamięci Wii U lub pochwalić się nimi na Miiverse. Sama liczba osób które korzystają z communities Art Academy pokazuje, że rysunek jest tym co lubią nie tylko najmłodsi. Niektóre dzieła prezentowane na Miiverse są naprawdę warte obejrzenia i posiadają setki kliknięć „+Yeah!”

Należy zaznaczyć, że ekran dotykowy kontrolera Wii U nie jest tym co oferują profesjonalne lub nawet amatorskie tablety graficzne do rysowania np. japońskiej firmy Wacom. Urządzenia dedykowane mogą rozróżniać siłę nacisku rysika (piórka) nawet na poziomie tysięcy różnic nacisku. Tymczasem nie do końca wiadomo, czy GamePad Wii U posiada stopnie nacisku ekranu dotykowego. W moim przekonaniu nie, gdyż ekrany z taką funkcją są po prostu drogie.

 Ocena wiiu.com.pl:   8.5/10

 

[źródło: oficjalna strona Art Academy, Nintendo, Miiverse]

Podziel się z innymi !

Podobne:

4 Responses to RECENZJA – Art Academy SketchPad – rysujemy na naszym Wii U !

Dodaj komentarz

    Translate to:

– NINTENDO ID -
Amiibo – modele 2014/2015
Przydatne linki
mii3 sos2 sos2 sos2 sos2
Polityka prywatności